Gdzie kupować? W naszym nowym sklepie :-)

Zapraszamy do zakupów w naszym nowym sklepie: www.drogeria-ekologiczna.pl


Mnóstwo produktów ekologicznych w atrakcyjnych cenach! Szybka wysyłka! Miła i profesjonalna obsługa :-)

E-mail
Enzymatyczne patyczki czyszczące do odpływów, EcozoneGąbka czyszcząca bez detergentów, Ecozone

Filozofia Żyjąca, Eko-Filozofia jako drzewo życia

Cena: 54.99 zł
Zapytaj o produkt

Ostatnie dostępne sztuki na rynku wydawniczym.

Prof. Henryk Skolimowski jest dyrektorem Eco-philosophy Centre w Ann Arbor (Michigan, USA). Jesienią 1991 roku objął Katedrę Filozofii Ekologicznej na Politechnice Łódzkiej, pierwszą tego rodzaju na świecie. Profesor wykłada na wielu uczelniach. Latem zaś w greckiej wiosce Theologos na wyspie Tassos prowadzi warsztaty z eko-filozofii i eko-jogi.

Książka profesora jest pozycją naukową o niezwykłej wartości i głębi. Mimo że książka jest z 1992 roku, jej treści znacznie wyprzedzają nawet współczesną epokę, a w wielu przypadkach potwierdzają obecne tendencje, o których piszący jeszcze nie wiedział.

Oto niektóre fragmenty z tej książki:

Oto zasadnicze przesłanie eko-filozofii: możemy zmienić każdy element życia społecznego, jednostkowego, duchowego, ekologicznego i politycznego, ale oddziaływując na nie wszystkie jednocześnie, a nie z osobna. Jeśli nie będziemy oddziaływać na wszystkie naraz, nie zmieni się żaden z nich. To jest przynajmniej częściowa odpowiedź na pytanie, dlaczego zawiodło tak wiele wspaniałych alternatywnych programów (jak ruch ekologiczny). Ich wizja była nazbyt ograniczona. Zwracały się jedynie ku małej części naszej mandali, traktując tę część jako całość.

Dlaczego zmiana świadomości jest tak trudna na poziomie jednostkowym? Ponieważ organizm postrzega ją jako zakwestionowanie jego tożsamości. Jest nam wygodnie w naszych starych siedzibach – jakiekolwiek by one były – bowiem dają nam poczucie stabilności. Tymczasem nowa świadomość oznacza na początku brak tego poczucia stabilności, nawet jeśli na dłuższą metę prowadzi do wyzwolenia i odnowy duchowej.

Praca nad sobą jest zawsze trudnym przedsięwzięciem, nawet w społeczeństwach o orientacji duchowej. Szczególnie mozolna jest jednak w społeczeństwach takich jak nasze. Jeśli wszakże chcemy je zmienić, musimy zacząć od siebie. Wciąż lekceważymy ów akt samooczyszczenia, który stanowiłby część batalii o czystość środowiska jako całości. Podświadomie czekamy na Mesjasza, który zrobi to za nas, lub na jakąś wspaniałą technologię, która w cudowny sposób rozwiąże nasze problemy. Takie jest dziedzictwo myślenia mesjanistycznego i technicznego. Dziedzictwo myślenia odpowiedzialnego mówi nam natomiast, że musimy zrobić to sami.(str.210)

Recenzje klientów:

Nikt jeszcze nie recenzował tego produktu.
Aby dodać recenzję, zaloguj się. 
Zaloguj się do sklepu:

 
 
Newsletter:
Otrzymuj pierwsza informacje o okazjach cenowych, darmowej dostawie w naszym sklepie oraz eko ciekawostkach i wydarzeniach. Zapisz się: